Atrakcje turystyczne Kudowy Zdroju i okolic


Data: 9 marca 2020 | Autor: admin

Atrakcje turystyczne Kudowy Zdroju i okolic

Kudowa Zdrój słynie ze swojego uzdrowiskowego klimatu, a w szczególności z leczniczych właściwości miejscowych wód. To głównie z tego powodu każdego roku odwiedzają to miasto setki kuracjuszy i turystów z całego kraju. Centrum życia toczy się tutaj w Pijalni Wód Mineralnych. Jednakże Kudowa Zdrój posiada o wiele więcej walorów i atrakcji, dla których warto się tutaj wybrać. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, jak i Ci poszukujący kultury współczesnej; preferujący zapierające dech w piersiach krajobrazy i dreszczyk emocji. Kudowa Zdrój i jej okolice są atrakcyjne o każdej porze roku, a urozmaicona oferta turystyczna sprawia, że nie sposób przejść obok tego regionu obojętnie.

Dla poszukiwaczy zdrowotnych walorów

Pijalnia Wód w Kudowie Zdroju jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Nic więc dziwnego, że stanowi ona centrum życia towarzyskiego w tutejszej okolicy. Historia dobroczynnych wód bogatych w szczawiany sięga początków XVII wieku. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze wzmianki o schorzeniach, które udało się wyleczyć dzięki nim. Z roku na rok można było zaobserwować rosnącą popularność tego miejsca, aż w końcu w XVIII wieku butelkowaną wodę z Kudowy wysyłano na dwór królewski w Berlinie.

Tę wyjątkową Pijalnię Wód oraz Park Zdrojowy, w którym się znajduje, w przeszłości docenili m.in. Fryderyk Wilhelm III, car Aleksander I, Wilston Churchill oraz Bruno Schulz. Ranni żołnierze armii niemieckiej właśnie tutaj odbywali swoją rekonwalescencję po I wojnie światowej. W Parku Zdrojowym warto skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, m.in. corocznie odbywającego się Festiwalu Moniuszkowskiego.

Dla poszukiwaczy historii

W Kudowie Zdrój swoją siedzibę ma kilka unikatowych i niezwykle interesujących muzeów oraz historycznych miejsc. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najciekawszych z nich jest Kaplica Czaszek. Jest to zdecydowanie miejsce polecane osobom poszukującym mocnych wrażeń, ponieważ pozostaje ona na długo w pamięci. W budynku z 1776 r. ściany wyłożone są ok. 23 ludzkimi czaszkami. Pozostały one na okolicznych polach po wojnie trzydziestoletniej (1628 – 1648), wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz wielkiej zarazie (1680). Ksiądz Tomaszek zebrał je, aby zapewnić zmarłym godny pochówek. Kaplica czaszek jest jedynym tego typu obiektem w Europie.

Szlak Ginących Zawodów to niepowtarzalna okazja, aby poznać takie profesje jak: garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo. Można tam nie tylko zapoznać się z  informacjami dotyczącymi tych zawodów, ale co najważniejsze – samemu poczuć ich klimat. Stworzenie własnego garnka na kole garncarskim czy też zakosztowanie chleba ze smalcem to tylko kilka z licznych ciekawostek, jakie czekają Państwa na tym szlaku. Muzeum Dawne Rzemiosła to z kolei okazja do poznania pracy rzemieślników sprzed 100 i więcej lat.

Jeśli wybierają się Państwo do Kudowy Zdrój ze swoimi dziećmi, to koniecznie muszą Państwo odwiedzić Muzeum Zabawek „Bajka”. Dla starszych będzie to niepowtarzalna okazja do podróży w lata swojego dzieciństwa, zaś dla najmłodszych szansa na to, aby poznać zabawki swoich rodziców oraz dziadków. Na 300 m2 powierzchni zgromadzono niemalże wszystkie rodzaje europejskich zabawek od starożytności po lata 80-te XX wieku.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku

Okolice Kudowy Zdroju dają ogromne możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu. Świetnym tego przykładem jest Park Narodowy Gór Stołowych. Skalne labirynty i nieprzebyte, tajemnicze lasy to tylko namiastka tego, co czeka Państwa w tym miejscu. Najwyższym szczytem tego pasma jest Szczeliniec Wielki i zdaniem wielu to właśnie od niego warto rozpocząć swoją wędrówkę. Trasa nie jest zbyt męcząca, za to miejscami niezwykle malownicza i bez wątpienia oddająca charakter Gór Stołowych. W 1845 roku wybudowano tu schronisko „Na Szczelińcu”, które jest jedynym w tym paśmie punktem do którego nie mogą dojechać samochody. Produkty są tu dostarczane z wykorzystaniem wyciągu linowego.

Jedną z największych atrakcji Gór Stołowych są Błędne Skały, czyli skalny labirynt w którym nietrudno się zgubić. Miejscami jest on tak wąski, że niezbędne okazuje się przeciskanie pomiędzy skałami. Błędne Skały owiane są wieloma legendami i historiami, spośród których niejedne mrożą krew w żyłach.

Zimową porą na uwagę zasługują malownicze stoki narciarskie. Na uwagę szczególnie zasługuje Dolina Sportów Zimowych „Pod Świnim Grzebietem” oraz Zieleniec z ponad 30 trasami narciarskimi. Oprócz tego wiosną oraz latem warto wybrać się na rowerową przejażdżkę. W tej okolicy przebiega wiele świetnie oznakowanych tras, m.in. wiodący przez teren Polski i Czech szlak „Ściany” (19 km) , a także dla bardziej wytrwałych Międzynarodowa Trasa Rowerowa Góry Stołowe” (125 km).

Oprócz tego w okolicach Kudowy Zdrój znajdują się liczne baseny, park rozrywki, a także park linowy. To wszystko czyni Kudowę nie tylko ciekawym turystycznie, ale również rekreacyjnie miastem.

Atrakcje całego rejonu

Wybierając się na wycieczkę do Kudowy Zdrój nie sposób nie odwiedzić miast i miasteczek znajdujących się w jej okolicach. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, które niewątpliwie wpływają na atrakcyjność tego rejonu. Należą do nich:

  • Bazylika w Wampierzycach,
  • Twierdza Kłodzko,
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju,
  • Zamek Nachod,
  • Zamek w Rychnowie.

Tak naprawdę jest to tylko kilka punktów z bogatej oferty, jaką daje Kudowa Zdrój. Wybierając się w to miejsce warto pamiętać, że poza Parkiem Zdrojowym posiada ona wiele atrakcji, posiadających zarówno wartość historyczną jak i przyrodniczą. Przepiękna okolica o bogatych korzeniach jest warta odwiedzenia o każdej porze. Nie sposób poznać ją w ciągu jednego dnia – warto wybrać się tutaj na dłużej, a później… Wrócić kolejny raz.