Co warto zobaczyć w Czechach, przy granicy w okolicy Kudowy Zdroju


Data: 9 marca 2020 | Autor: admin

Co warto zobaczyć w Czechach, przy granicy w okolicy Kudowy Zdroju

Okolice Kudowy to jeden z bardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie zakątków Kotliny Kłodzkiej. Samo uzdrowisko przyciąga podróżnych o każdej porze roku. Są to zarówno kuracjusze korzystający z miejscowych uzdrowisk i zabiegów leczniczych, jak również klienci ośrodków SPA. Latem można ruszyć na piesze wycieczki a w sezonie zimowym na narty. Położenie bezpośrednio przy granicy z Czechami daje nieograniczone możliwości zwiedzania pięknych, zabytkowych miasteczek, zameczków i klasztorów. U naszych sąsiadów nie brak tras rowerowych, narciarskich i górskich szlaków turystycznych.

Oto najciekawsze propozycje na krótkie wycieczki po Czechach z łatwym dojazdem z Kudowy Zdrój:

– Dla miłośników zabytków, stylowych zamków i barokowych klasztorów: Nachod, Kuks, Broumov

– Skalne miasto – Adrspach idealne miejsce na rodzinną wyprawę o średniej skali trudności

– Morawski Kras – czyli skalny raj koło Brna z jaskiniami dla amatorów przygód

– Całodzienna wycieczka do Pragi: latem zwiedzanie miasta, zimą Jarmark Bożonarodzeniowy

– Dvur Kralove – rodzinna wycieczka do ZOO i na safari

– Broumowsko – przygraniczny region słynący z zabytków architektury, fantazyjnych formacji skalnych i górskich szlaków turystycznych

Poznajcie czeską kulturę, czyli dzień w malowniczych miasteczkach, klasztorach, zamkach

Spędzając urlop w Kudowie Zdrój, nie zabraknie okazji do podróży po czeskich, malowniczych miasteczkach. Nasi sąsiedzi dbają o zabytki i o turystów, więc atrakcji nie zabraknie. Niedaleko Kudowy leży Nachod słynący z renesansowego zamku – muzeum górującego nad miastem. Stylowe kamienice i klimatyczne uliczki pozwolą poznać czeską kulturę i skosztować specjałów lokalnej kuchni. Nieco dalej położona jest barokowa rezydencja Kuks. To również muzeum sztuki i farmacji, gdyż w miejscowym klasztorze mieściła się apteka, zachowana w oryginalnym stanie do dziś. W lecie koło zamku znajduje się wyżłobione w skałach Betlejem ze wspaniałymi rzeźbami barokowych mistrzów. Kolejnym malowniczym miastem z barokowym klasztorem jest Broumov, do którego można łatwo dojechać mijając piękne krajobrazy regionu zwanego Broumovsko. To skarbnica dzieł sztuki i świetne miejsce, by zapoznać się z czeską kulturą.

Tego nie można przeoczyć, czyli Skalne miasto – Adrspach lub Teplice nad Metuji

Z Kudowy do Skalnego Miasta dojedziemy w niecałą godzinę. Po drodze możemy zatrzymać się np. w Policach nad Metuji lub dojść do skałek w Teplicach nad Metuji. W każdej z miejscowości znajdują się lokalne bary lub restauracje, gdzie spróbujemy knedlików, rolady w sosie lub czeskiego piwa. Wycieczka piesza po Skalnym Mieście obfituje w niezwykłe wrażenia. Są tu oryginalne formacje skalne z piaskowca, kaniony, szczeliny, wąskie ścieżki, wodospad czy malownicze jeziorko. To idealne miejsce do podziwiania procesów, jakie przez wieki zachodziły w przyrodzie. Woda i wiatr formowały niezwykłe rzeźby skalne.

Morawski Kras. Jaskinie w okolicach Brna

Wycieczka do Brna, drugiego co do wielkości miasta w Czechach, zajmie cały dzień. Można ją połączyć ze zwiedzaniem jaskiń położonych na terenie Morawskiego Krasu. To wspaniałe podziemne jeziora i szlaki wydrążone w skalistych zagłębieniach. Na terenie rezerwatu można skorzystać z kolejki, która skróci drogę i przepłynąć łodzią po jednym ze skalnych jezior. Skala trudności będzie wyższa niż w przypadku Skalnego Miasta na Broumovsku. Warto odwiedzić Brno słynące z zabytków architektury równie okazałych, jak w Pradze.

Cesarska Praga do całorocznego zwiedzania

O każdej porze roku można wybrać się do Pragi. Jadąc z Kudowy warto zatrzymać się w Kutnej Horze, mieście górniczym, które w okresie średniowiecza dorównywało samej stolicy Czech. A to za sprawą kopalni złota. Do dziś zachował się unikatowy klimat przypominający o czasach średniowiecza i renesansu. W Pradze możliwości zwiedzania jest wiele, zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem. W mieście są dwa centra turystyczne połączone słynnym Mostem Karola. Jedno zlokalizowane na wzgórzu Hradczany z zamkiem cesarskim, katedrą św. Wita, licznymi muzeami, Złotą Uliczką i kościołami. Drugie to Stare Miasto i Mała Strana oraz dawna, żydowska dzielnica Josefov. Dolna część położona jest nad Wełtawą, u podnóży Hradczan. Życie tętni tu przez całą dobę. Nie brak restauracji, barów piwnych, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Większość kościołów i muzeów otwartych jest przez cały rok. Zimą dodatkową atrakcję stanowi Jarmark Bożonarodzeniowy. Przy niesprzyjającej pogodzie turyści mogą schronić się w stylowych restauracjach i piwiarniach, kosztując czeskich specjałów.

Dvur Kralove zaprasza całe rodziny na przejażdżkę po Safari i zwiedzanie ZOO

Dla rodzin z dziećmi polecanym kierunkiem jest Dvur Kralowe. To miejsce na całodzienny wypoczynek na świeżym powietrzu. Do głównych atrakcji należy przejażdżka po Safari, które połączone jest z ZOO. Specjalne autobusy i auta wycieczkowe przewiozą Państwa rodzinę po ścieżkach a wokół spacerować będą afrykańskie, dzikie zwierzęta: zebry, antylopy, żyrafy. Safari rozciąga się na wyjątkowo dużym terenie. Natomiast w Zoo znajdują się drapieżne lwy i tygrysy zamknięte na wybiegach. Dla najmłodszych przygotowano możliwość spotkania z mniejszymi zwierzątkami, np. kozami. Dodatkowo na terenie ZOO są liczne place zabaw i restauracje. Bilety można rezerwować przez internet, by uniknąć czekania przed kasą.

Co Broumovsko oferuje turystom z Kudowy?

Przekraczając granicę Kudowa – Słone, znajdziemy się na terenie Broumovska. To region słynący z zabytków np. barokowego Broumova i ścieżek przyrodniczych, niezwykłych formacji skalnych w Teplicach i Adrspachu. To aż sześć obszarów chronionej przyrody. Są wśród nich Kocie Skały, Ostas (700 m n.p.m.) koło Polic nad Metuji, Droga Krzyżowa z Krzyżowym Wierchem oraz opisane wcześniej Skalne Miasto. Niezwykle oryginalne formacje skalne z piaskowców wpisują się w górski krajobraz. Nie są to trudne szlaki i odznaczają się wyjątkowymi walorami widokowymi. Warto wybrać jedną z tras albo podczas kilku wyjazdów z Kudowy, przejść kolejne obszary chronionego krajobrazu i skalistych rzeźb.